Байдарська долина карта фото відео опису пам’яток 4

14.06.2018

Пам’ятки Байдарській долини

Одне з найбільш вражаючих місць гірського Криму, це Байдарська долина Севастополя, її визначні пам’ятки і природні краси нікого не залишають байдужим.

Вона розташована на висоті 260 метрів над рівнем моря, довжиною близько 16 км, шириною — 8 км. Майже в самому центрі її знаходиться Чорноріченське водосховище, живиться річкою Чорною. Воно, джерело прісної води для Севастополя і Фороса, тому їхні мешканці завжди жваво цікавляться запасом води в цій водоймі.

Байдарська долина карта фото відео опису пам'яток 4

Купатися в водосховище заборонено, уздовж нього чимало табличок з нагадуванням, що це водоохоронна зона. Зате навколо є ставки і озера, де можна і купатися і ловити рибу. У будь-якому випадку радимо обов’язково об’їхати Чорноріченське водосховище по периметру — дорога всюди хороша, а види чудові!

Байдарська долина карта фото відео опису пам'яток 4

Історія Байдарській долини не менш складна і заплутана, ніж за все Кримського півострова. Люди жили тут з незапам’ятних часів, про що свідчать численні розкопки, що ведуться в цих краях з XIX століття. Знайдені матеріали показують, що в цьому благодатному місці жили таври і римляни, чиї каравани вони не раз грабували, скіфи і греки, які постійно воювали один з одним і т.д. і т.п. Напевно тут селилися ще якісь народи, про що говорять старі назви поселень долини. У вчених не тільки не виходить перевести Хайт, Сахтік, Саватка, Укрусті або Бага, але і визначити, які народи їх дали.

Пам’ятки Байдарській долини

Колишні мешканці краю залишили після себе цікаві пам’ятки. Природа крім мальовничих гір і озер, теж створила тут чимало цікавих місць. Якщо перераховувати, що подивитися в Байдарській долині, то, як мінімум, варто відвідати:

  1. Скельскіе менгіри
  2. Скельской печеру.
  3. Дольмени в с. Новобобрівське.
  4. Перевал Байдарські ворота з видом на Фороської церкви, улюблену туристами Чортові сходи.
  5. Джерело в с. Орлиному (раніше Байдари) з якого, подорожуючи на ПБК нібито вгамувати спрагу А.С. Пушкін.
  6. Римські дороги.
  7. Каньйони Чорноріченське і Узунджи.
  8. Водоспад Козирок.
  9. Храм сонця.
  10. Озера Байдарській долини.

Скельскіе менгіри (Теклі-Таш), це найдавніша пам’ятка Байдарській долини, їм більше 4 тисяч років. Невідомо, який народ і навіщо їх встановив, але явно, що ці великі важкі камені привезені сюди здалеку. Археологи розкопали в долині чимало поховань, стоянок і поселень минулого, але знайдені там артефакти зберігаються в кримських музеях, а Скельскіе менгіри і новобооровскіе дольмени, це те, що можна помацати руками.

Байдарська долина карта фото відео опису пам'яток 4

Римська дорога. Колись через долину проходили всі дороги з головного античного поліса Херсонеса і західних степів на Південний Берег Криму. Спочатку це були стежки, потім бруковані камінням дороги. Найвідоміша з них «Календская стежка», що проходила від села Підгірне по Чортової сходах (Шайтан-Мердвень) в район Мухолатці. Вона пов’язувала взимку, коли руху по морю заважали шторму, дві римські фортеці Херсонес на Гераклейському півострові в Західному Криму і Харакс на його Південному березі на мисі Ай-Тодор. Зараз від дороги мало що залишилося, але ділянки, де збереглася кам’яна кладка, ще є і там проходить популярна туристична стежка.

Перевал Байдарські ворота, до якого з долини веде серпантин по горі, покритої лісом. Висота перевалу над морем — півкілометра, тому з його оглядового майданчика відкриваються види незвичайної краси на гори, які він поділяє — Челебі і Чху-Баїр, і на Південний берег Криму, в першу чергу на Воскресенську церкву, ширяючу над Форосом.

Байдарська долина карта фото відео опису пам'яток 4

Тут же на перевалі є ресторан з гарною кухнею і працюють намети з кримськими сувенірами.

Сама значна арка Байдарських воріт з оглядовим майданчиком на даху, є пам’ятником архітектури, побудованим в 1848 р за проектом архітектора К.І. Ешлімана в честь пуску шосе Ялта-Севастополь, надійно з’єднав Західну і Південну частини півострова.

Байдарська долина карта фото відео опису пам'яток 4

Водоспад Козирок. Швидкий гірський струмок Кубалар-Су приблизно в кілометрі від передового падає з великої висоти в ущелину, утворюючи внизу невелика прозоре озерце і знову перетворюючись в струмок, починає петляти між каменів. Нависає над ущелиною уступ і дав назву водоспаду. Найкраще тут побувати навесні, коли в Байдарській долині повно квітів, в ущелині цвітуть білі і жовті примули, проліски, галантуси.

Байдарська долина карта фото відео опису пам'яток 4

Клімат Байдарській долини

Мікроклімат в Байдарській долині свій, набагато більш прохолодне і вологе ніж біля узбережжя. Хмари, які не зуміли перебратися через Зовнішню гряду Кримських гір, красивими покривалами лягають на гірські вершини і проливаються дрібної мрякою, а то і справжнім дощем. Різниця особливо помітна навесні, коли навколо вже відцвітають проліски, а на Байдарській перевалі ще лежить сніг, або восени, коли на ПБК ще все зелено, а тут вже панує осінь. Зате влітку тут немає спеки, відмінно ростуть будь-які овочі. У радянські часи місцевий колгосп спеціалізувався на вирощуванні тютюну, величезне листя якого сохли під навісами.

Байдарська долина карта фото відео опису пам'яток 4

Як доїхати в Байдарську долину

Якщо їсте з ПБК, то звертайте з ялтинської траси на Фороської церкви, піднімайтеся на Байдарский перевал, а з нього спускайтеся вниз в долину.

Дістатися в Байдарську долину з Севастополя на машині найзручніше, звернувши з ялтинської траси за Гончарним або трохи далі — на Тилове і Орлине. Куди повертати в Орлиному, залежить від того, які пам’ятки Байдарській долини ви маєте намір оглянути. Виїхати можна тими ж дорогами або, якщо у вас автомобіль підвищеної прохідності по грунтовій дорозі Передове — Голубінка. Будь-яка з доріг мальовнича, так що будь-який варіант вас не розчарує.

Громадський транспорт з Севастополя сюди ходить регулярно. Купуйте квиток до будь-якого з сіл, а далі подорожуйте пішки.

Відпочинок в Байдарській долині: оренда житла, екскурсії

Відпочинок в Севастополі в Байдарській долині можна порекомендувати всім, хто приїжджає до Криму в міжсезоння. Вас чекає життя в оточенні надзвичайно красивих пейзажів, кінні та піші прогулянки, риболовля, екскурсії до кращих пам’яток Севастополя і ПБК.

Байдарська долина карта фото відео опису пам'яток 4

Знайти житло в Байдарській долині, як і в більшій частині орієнтованого на туризм півострова, нескладно. Зняти будиночок, номер в готелі або кімнату в приватному секторі можна в будь-якому селищі — Орлиному, кизилові, Широкому, Родниковому тощо. У всіх створені всі умови для відпочинку — здаються кімнати в гостьових будинках, орендуються садиби на будь-який гаманець, є кафе і ресторани , різноманітні екскурсійні програми. Подивитися ціни на номери в селищах Байдарській долини можна тут.

Квіти Байдарській долини

З ранньої весни до пізньої осені в кримських горах щось цвіте, не виняток і Байдарська долина, квіти якої можна сміливо назвати однією з її пам’яток. У лютому-березні це проліски — галантуси, майже з ними зацвітають інші первоцвіти — проліски, крокуси, примули. У травні вони передають естафету маргаритки, ромашок і десяткам видів інших квітів і чагарників, в тому числі і червонокнижних. І цвітіння триває практично до снігу.

Байдарська долина карта фото відео опису пам'яток 4

Взагалі в Байдарській долині росте 50-т червонокнижних рослин, і найвідоміше з них — кримська орхідея, зозулинець, якого тут досить багато.

Байдарська долина карта фото відео опису пам'яток 4

Вирішивши побувати в Криму, обов’язково знайдіть час на Байдарську долину. Це надзвичайно красиве місце заспокоює нерви, заспокоює душу, надовго заряджає організм енергією.

Короткий опис статті: Байдарська долина як дістатися, Байдарська долина

Джерело: Байдарська долина — карта, фото, відео, описи пам’яток

Також ви можете прочитати