Цікаві факти про острів хортиця

29.05.2018

Цікаві факти про острів Хортиця

«Русі досягають острова, названого Георгієм, и на цьом місці здійснюють свои жертвоприношення, оскількі там зростанні Величезне Дуб …» — пише у Х столітті візантійський Імператор Костянтин Багрянородний. Те булу перша задокументована згадка про Найбільший річковий острів Європи.

Тоді Дніпром проходив шлях «із варяг у греки», пропліваючі Яким іноземці могли Бачити легендарній Хортиці.

Цікаві факти про острів Хортиця

Історико-культурний комплекс «Запорізька Січ»

Колиска Запорозької Січі

Люди з`явіліся тут ще у добу палеоліту. За іншою версією, перший відомій народ Північного Причорномор’я — кіммерійці господарювалі на острові з 9 ст. до н.е. А Скіфи оселилися у 7 ст. до н. е. та пробули тут до 3 ст. до н.е. Залиша як слід відоме городище «Совутина Скеля». Далі на їхніх місцях осілі древні сармати, облаштувавші на острові місто Бродніків (кочівній народ вільніх вояків, Які, за однією з версій, контролювалі броди через Дніпро).

Цікаві факти про острів Хортиця

За Русі київські князі схрещувалі свои мечі на хортіцькій землі у запеклася боях проти половців та монголо-татар. Ще з тих славних часів залишились на дні Дніпра Чотири мечі, Які Було знайдено самє около острова Хортиця.

XV-XVIII століття — козацька доба. Козаки будували тут свои фортеці, військові бази, зімівнікі. (Біля острова Було знайдено фрагменти затонув чайок, бригантину XVIII ст. И човен-однодревках, якому примерно 500 років). До зруйнування Січі (1775) Хортиця належала до володінь Запорозької Січі.

Кажуть, самє тут свого часу зародилося козацтво. Козаки спершись будували на Хортиці свої «засікі». Як свідчать історичні документи, укріплене козацьке поселення Було Заснований у 1556 году, цьом спріяв Дмитро Вишневецький. на острові мала Хортиця, Який пізніше назвуть островом Байди, ВІН побудував Справжня фортецю. (Як вважають много дослідніків, ця Хортицького Січ булу дерло Із ряду Запорозьких Січей). Перебуваючих під захист війська, Почаїв розвіватісь и господарство краю. Люди засаджувалі городи и сади, засівалі пшеницю и Збирай мед. Багатші з козаків и Собі хазяйнувалі на землі, доглядаючі господарство. Ловили рибу у Дніпрі та віпасана волів на диких полях. «У него рогатої худоби булу сила, як прогоні на водопій до Дніпра, так Дніпро аж стогне» — розповідає етнограф Яворницький про запорожця-Скотаря, Який живий біля скелі Скотовська.

Цікаві факти про острів Хортиця

«Запорізька миска» чи символ язічніцького святилища?

Неподалік самой Хортиці відніють три Високі скелі-острови. Їх назівають Трьома братами, або Трьома стіг. Урочище навпроти них назівають чорною скелею. Если прідівітісь до гранітніх тіл «кам’яних братів», можна Побачити на одному з них різних розмірів лунки. Всього їх є сім. Сповіднікі старої віри наших предків ма ють свой погляд на значення ціх лунок. Мовляв, смороду позначають сім зірок сузір’я Плеяди. А Самі скелі могут асоціюватіся з трьома Вогняне стовп.

Цікаві факти про острів Хортиця

У Народі ж найбільшу кам’яну лунку зазвічай назівають «Запорозький мискою». Нібіто козаки вікорістовувалі вігліблення у камені сортаменту як посудину для їжі. «У страшній спеку в Цій місці варили галушки й годувать один одного півтораметровімі дерев’яними ложками через миску, сидячі у колі». Було таке чи ні, та обідві Версії про призначення кам’яних лунок НЕ заважають одна одній. Аджея за тисячоліття свого Існування Хортиця булу Улюблений місцем українців різних епох.

Цікаві факти про острів Хортиця

Цікаві факти про острів Хортиця

Козацькі байки про дуби. А може, чи не байки …

Пам’ятаєте священний Дуб, Який згадувать Імператор Костянтин у своєму Літописі? Вкінці Минулого століття працівники місцевого музею дісталі з дна Дніпра Унікальний артефакт — старовинний дуб, вік которого, за експертними оцінкамі — 8,5 тисяч років …

Відомо, что на Хортиці действительно росли старезні дуби-велетні. З тисяча вісімсот сімдесят одна існує легенда про «Священний Червоній дуб запорозьких козаків». Вже тоді его вік БУВ более 500 років, а товщина Стовбура — 6 метрів в обхваті. Це Було непросто дерево. У легенді розповідалось, что «його листя в течение всієї зими Було червоним и не спадало аж до весни». На жаль, до наших днів дерево не дожило. Зараз вік найстарішого дуба на Хортиці оцінюють примерно у 300 років, всі інші Великі дуби були вірубані течение XIX-XX століть.

700-літній козацький дуб зараз зростанні в селіщі Верхня Хортиця (правобережна частина Запоріжжя). ВІН действительно живий в одну годину Із козаками. Легенди розповідають, что несмотря на цею дуб Богдан Хмельницький ВІВ своє військо до Переможне жовто Вод. І, зупини, побажав хлопцям буті такими ж нерозрівнімі з Батьківщиною, як коріння дерева Із землею.

Кажуть, самє під ЦІМ дубом у +1675 году козаки писали славнозвісній лист турецькому султану. Та так реготалі, что з дуба жолуді обпадалі «…

Цікаві факти про острів Хортиця

чорний камінь

Про «чорні камені» острова Хортиця ходити Чима легенд. Кам`яні голили різних розмірів (найбільша Глібов має Вагу около 600 кілограм), Что відрізняються від других місцевіх порід насіченім темним кольори, були знайдені у північній части острова. Кажуть, таких Було Вісім. І усі були покріті невідомімі петрогліфамі. Зміст малюнків на габроїдах досі розшіфровують. А від «чудодійні» Властивості каменів (Мовляв козаки вігрівалі, заліковувалі на них свои рани) можна поясніті. Чорний колір чудово прітягує сонячні Промені и даже Вночі зберігає тепло.

Цікаві факти про острів Хортиця

Геологи кажуть, что це не «рідне» Нашій землі каміння, и о том, як воно попал сюди, можна лишь здогадуватіся. Інші ж дотрімуються Версії, что «гості» попали сюди ще Мільйони років тому разом Із Льодовик.

Цікаві факти про острів Хортиця

Хортиця после козаків

Як бі НЕ Було сумно, та козацька доба минула. После зруйнування Січі Катерина ІІ Робить щедрий подарунок одному зі своих фаворітів — князю Потьомкіну. Український острів Хортиця. Князь поступово несподівано и покаравши вісадіті на острові величезне фруктовий сад. Вкінці ХVІІІ століття Хортицькі землі переходять у власність держави, а далі — до німецькіх колоністів. Німці «вікурілі» звідсі останніх козаків.

Цікаві факти про острів Хортиця

Краєвид на ДніпроГЕС

Далі Хортиця становится ареною БОРОТЬБИ Червоної армії під час Громадянської Війни. А за 1927-1932 роки їй завдають найболючішого удару — будівництвом ДніпроГЕС. Спорудження мостів и залізної дороги, ЛЕП. Граніт для будівництва брали просто з острова.

Цікаві факти про острів Хортиця

Та Хортиця за много лет НЕ Втрата ні своєї краси, ні слави. Мальовнича природа острова, Оміто з обох боків водами синього Дніпра, досі зберегла свою первозданність. Озера з чистою Прозоров водою, прадревні гранітові скелі, дубові ліси та заплавні луки, рідкісні рослини та прегарні світанки на Дніпрі — все це багатство Робить Хортицю унікальною пам’яткою.

Сьогодні Хортиця — острів козацької слави. Тут у найдрібнішіх деталях відтворено побут українських вояків, передано атмосферу їхнього життя. Унікальний Музей історії запорозького козацтва — це Ціла скарбниця пам’яті доби козацтва. Кроме него, на острові Хортиця создали Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ». Це Такий собі узагальненій образ козацької столице, в якому представлено Головні Будівлі, прітаманні Запорозьким Січам: церква, курені, будинок кошового отамана, канцелярія, військові Скарбничка, школа, пушкарня. На передмісті: кузня, гончарня, шинок, «грецька хата», тощо.

Короткий опис статті: хортиця цікаві факти

Джерело: Цікаві факти про острів Хортиця

Також ви можете прочитати